Nauka poprzez działanie – o zaletach aktywnych podróży z dzieckiem

Nauka poprzez działanie – o zaletach aktywnych podróży z dzieckiem
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wspólne poznawanie świata to idealna forma spędzania wolnego czasu i edukacji w jednym. Rodzinne wycieczki korzystnie wpływają bowiem na relację z dzieckiem, a dodatkowo rozwijają jego umiejętności i poszerzają krąg zainteresowań.

Dlaczego warto rozpocząć podróżowanie?

Wiedza zawarta w szkolnych podręcznikach czy internecie to tylko teoria. Historii czy geografii można nauczyć się z książek, jednak o wiele ciekawsza i skuteczniejsza będzie nauka przez empiryczne doświadczenia. Zobaczyć na własne oczy kultowe miejsca, historyczne pomniki i najpopularniejsze miasta na świecie to zupełnie inne doświadczenie. Podróżowanie rozwija zainteresowania i pasje dziecka. Dzięki zwiedzaniu może zainteresować się nie tylko sztuką, historią, architekturą czy nauką języków obcych, ale także fotografią lub nagrywaniem materiałów video. Wspólne podróżowanie z rodziną pogłębia także relacje, buduje trwałe więzi i wyjątkowe wspomnienia. Nie można także zapominać, że rodzinne wycieczki to świetna rozrywka, która pozwala na odpoczynek od codziennych obowiązków i pracy.

Zmniejszanie kosztów podróży

Podróżowanie z dzieckiem do 2. roku życia jest zdecydowanie tańsze niż zwiedzanie z większymi dziećmi. W przypadku biletów autobusowych czy pociągów małe dzieci nie są objęte opłatą, więc mogą przemieszczać się za darmo. Linie lotnicze najczęściej pobierają niewielkie opłaty w wysokości kilkunastu euro. Podobne zasady występują w przypadku noclegów. Hotele czy pensjonaty oferują specjalne pokoje dla rodzin z niemowlętami, które są dostosowane do potrzeb małego dziecka. Cena tego typu pomieszczeń nie różni się od tradycyjnych noclegów.

Promocyjne bilety dotyczą także miejsc kultury, muzeów, parków, galerii sztuki czy punktów widokowych. W zależności od kraju i konkretnej instytucji, dzieci nawet do 8. roku życia mogą zwiedzać za darmo lub za połowę ceny normalnego biletu. W przypadku podróży z dzieckiem do około 6. miesiąca życia dodatkową oszczędnością jest także wyżywienie. Dzieci z nierozszerzoną dietą są karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym, co znacznie ułatwia logistykę związaną z organizacją posiłków.

Udogodnienia dla podróżujących rodzin

Rodzice wybierający się w podróż z małym dzieckiem mogą często korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich usług. Jednym z tego typu udogodnień jest wcześniejsze wejście na pokład samolotu. W trosce o komfort pasażerów oraz dziecka większość linii lotniczych i obsługi lotniska decyduje się na wpuszczanie rodzin z dziećmi przed tradycyjną kolejką pasażerów, tak jak w przypadku osób niepełnosprawnych czy kobiet w ciąży. Rodziny z dziećmi w miejscach publicznych mogą także skorzystać z rodzinnych toalet, wyposażonych w przewijak czy środki podstawowej higieny.

Rozwój dziecka

Mogłoby się wydawać, że kilkumiesięczne dzieci nie będą nic pamiętać z tygodniowej wycieczki. Jest w tym trochę prawdy, jednak nie oznacza to, że maluch nic nie wynosi z podróży. Podstawową zaletą podróżowania z niemowlakiem jest przyzwyczajanie go do często zmieniających się warunków. Dziecko szybko przywiązuje się do konkretnego miejsca, dlatego w późniejszym wieku trudniej mu zasnąć w innych warunkach. Częsta zmiana miejsc powoduje, że dziecko szybciej się usamodzielnia i lepiej radzi sobie w życiu.

Rodzinne podróże kształtują także w dziecku świadomość tego, że choć zmienia się otoczenie, to stałym elementem jest obecność rodziców. Wspólne wycieczki, spędzanie czasu, poświęcenie uwagi oraz rodzinne aktywności pogłębiają więź między rodzicami a dzieckiem, budują poczucie fizycznej bliskości, na przykład poprzez noszenie w chuście czy trzymanie malucha na kolanach, a także tworzą nowe wspólne doświadczenia.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*